Łączna liczba wyświetleń

niedziela, 30 stycznia 2011

Tragedia w Muzeum Starożytnosci w Kairze - Skarb Tutanchamona zniszczony i rozkradziony.

                  
                        


W Egipcie w Muzeum Starożytnosci w Kairze w wyniku zamieszek zostało skradzionych i zniszczonych wiele eksponatow z okresu Starożytnego Egiptu.

Juz  w  dniu  wczorajszym  informowano o uszkodzeniu dwóch mumii.
Niestety  ale  Egipcjanom  nie udało sie niestety  zapobiec  pladrowaniu  Muzeum w Kairze.
Dzisiejszy  dzien  przyniósł  kolejne tragiczne informacje , tym razem ofiara szabrowników i złodziei padł  według  słów  wieloletniej  Dyrektor Muzeum w Kairze słynny  Skarb Tutanchamona.
Wieloletnia  Dyrektorka  Kairskiego  Muzeum  Waffa El Saddik powiedziała ze za  tymi wydarzeniami stoja ludzie z Ochrony Muzeum oraz policjanci.
"To byli ochroniarze Muzeum, nasi ludzie " - powiedziała  El Saddik  dla  niemieckiego "Tagesspiegel".

http://www.tagesspiegel.de/politik/aegypten-versinkt-im-chaos/3786086.html

 Według jej  relacji :

"Niektorzy  policjanci  pozdejmowali   swoje  uniformy  aby  nie  zostac  rozponanymi jako policjanci   podczas rabunków.
Druga  grupa  sprawców  wykorzystała  drabiny  straży pozarnej  i  przez okno w dachu dostała sie do Muzeum."
Zniszczone,  spladrowane i rozkradzione  zostało całe pierwsze pietro gdzie znajdowała sie słynna ekspozycja Skarbu Tutanchamona.
Wiele  figurek  zostalo  z  premedytacja  rozbitych  o  posadzke  muzeum , w  tym  wiele  rzeżb   bogów należacych  do  słynnego  Skarbu  Tutanchamona.
Szabrownicy  rozkradli  takze złota  bizuterie  z  okresu  Faraonow,   całkowicie rozkradzione zostały dopiero co otwarte nowe ekspozycje w Kairskim Muzeum.

Na  szczescie  Egipcjanom  wspólnie z siłami  porzadkowymi  udało sie  zapobiec całkowitemu  zniszczeniu  i spladrowaniu  Muzeum.
 Wyparli  oni   ostatecznie  szabrownikow z  muzeum.
Muzeum udało sie takze odzyskac dwie mumie ktore wczoraj próbowano ukrasc z Muzeum, sa jednak one bardzo uszkodzone.

Juz w  sobote  dzisiatki  Egipcjan  utworzyło  żywy  łancuch  ludzi  aby  chronic  Kairskie Muzeum przed   spladrowaniem   i   zniszczeniem  zabytkow  tam  zgromadzonych.
W  zwiazku  z  powszechnym  chaosem  i  grabiezami  w  Egipcie  pojawiły sie  głosy   aby   Armia  oraz Egipcjanie  wspólnie  chronili  Skarby  Kultury  Narodowej.

Wydarzenia  w  Muzeum w Kairze  to  tragiczna  informacja   oraz  niepowetowana  strata  dla  Swiata Kultury  i Nauki  oraz  dla  tych  wszystkich  którzy  interesuja  sie  historia.

http://bazonline.ch/ausland/naher-osten-und-afrika/Schatz-des-Tutanchamun-zerstoert/story/15901416

   


Relacja z TV Al-Jazeera na temat wydarzen w Muzeum w Kairze.

http://english.aljazeera.net/video/middleeast/2011/01/201113054019984566.html 


Informacja z ostatniej chwili.

Skradziono statuetkę Tutanchamona. 

http://tvp.info/informacje/swiat/skradziono-statuetke-tutanchamona/3961453 

26 komentarzy:

 1. Obecni mieszkańcy Egiptu z pewnością nie są historycznymi spadkobiercami jego tradycji. To nie są pierwsze starożytne zabytki które zniszczyli. Nie zasługują na to co mają:/

  OdpowiedzUsuń
 2. no to teraz mają przekichane :P
  Tutanchamon się wkurzy i ich zniszczy !!

  OdpowiedzUsuń
 3. w artykule pisze dokładnie, że to policja i ochroniarze okradli muzeum, nie protestujący

  OdpowiedzUsuń
 4. jeżeli eksponaty nie zostaną zniszczone i nie wylądują w willi kokainowego barona w Am. Poł. odnajdą się na pewno. nie da się takich rzeczy sprzedać

  OdpowiedzUsuń
 5. Drugi Afganistan. Zniszczą wszystko, władzę przejmą ekstremiści, Amerykanie będą mieli nową bazę wypadową dla swoich wojsk, nowe miejsce do testowania technologii wojskowej wspólnie ze swoim sojusznikiem Izraelem. Bye Bye Strefa Gazy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Śmieszne! I oni domagali sie od niemców i anglików zwrotu "zagrabionych" pamiątek. Niedoczekanie!!!

  OdpowiedzUsuń
 7. nad czym tu ubolewac? spuscizna i pozostalosci po cywilizacji, ktora oparta byla na niewolnikach harujacych od switu do zmierzchu nad urzeczywistnieniem chorych wizji popaprancow zatraconych w slepej wierze w blizej nieokreslone bostwa wymagajace od swoich wiernych ofiary z ludzkiego miesa.

  OdpowiedzUsuń
 8. "nad czym tu ubolewac? spuscizna i pozostalosci po cywilizacji, ktora oparta byla na niewolnikach harujacych od switu do zmierzchu nad urzeczywistnieniem chorych wizji popaprancow zatraconych w slepej wierze w blizej nieokreslone bostwa wymagajace od swoich wiernych ofiary z ludzkiego miesa. "

  hahaha :) mam nadzieję, że to nie jest napisane na serio. Jeśli tak to gratuluję sposobu postrzegania otaczającej cię rzeczywistości, proponuję też wyburzenie zamków i większości miast, tam też przy budowie działy się mniej przerażające wypaczenia na polu ludzkiej godności. :(

  OdpowiedzUsuń
 9. wszystko co zwiazane z ta zla czescia przeszlosci powinna zostac zniszczone i przerobione na surowce a nastepnie odpowiednio z rozwaga wykorzystane.

  OdpowiedzUsuń
 10. zachwycac sie nad czyims dzielem to nie problem. sztuka jest zrozumiec okolicznosci i czynniki odpowiedzialne za jego powstanie oraz poddac je prawidlowej ocenie pod katem przydatnosci, zarowno w sferze fizycznej jak i duchowej, ludzkiemu gatunkowi.

  OdpowiedzUsuń
 11. Film obrazujący zniszczenia w muzeum:

  http://english.aljazeera.net/video/middleeast/2011/01/201113054019984566.html

  OdpowiedzUsuń
 12. Aż serce pęka na wieść o tym barbarzyńskim akcie rabunku światowej klasy pamiątek dawnego dziedzictwa Wielkiej kultury.
  Serce też pęka czytając komentarze prymitywów i arogantów!!!Wypisujących podobne bzdury jak powyżej.Oczywiście przeszłość i to na czym zbudowana jest nasza kultura nie ma dla nich żadnego znaczenia-przykre to.Zapewne wielu z nich gdyby była sposobność to sami poszabrowaliby na Wawelu czy innym miejscu w celu li tylko dorobienia się....

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo dziekuje Anonimowemu z godziny 18:41 za link z Al-Jazeera.
  Autor Bloga.

  OdpowiedzUsuń
 14. Dziękować Bogu,że większość najcenniejszych eksponatów w tym słota maska jest aktualnie na wystawie w Nowym Jorku...Ufff ulżyło mi

  OdpowiedzUsuń
 15. hehe, jestescie zalosni stawiajac krwawa historie i jej produkty za kurtyna z napisem dziedzictwo wielkiej kultury.

  OdpowiedzUsuń
 16. trzeba było wszystko wywieść do europy, dobrze że BM nie oddało swoich eksponatów, swoją droga nie ma też się rozczulać nad jakimiś artefaktami z przeszłości, które w niczym nie są nam potrzebne, wartością jest nauka a nie figureczki i bohomazy.

  OdpowiedzUsuń
 17. Byłem w tym muzeum 2 lata temu, potężny budynek jak na muzeum, mnóstwo zabytkowych eksponatów, sam klimat był niecodzienny, turyści z całego świata, policjanci pilnujący budynku z bronią nawet na pobliskich dachach wokół muzeum, zresztą w Egipcie pełno ich na każdym rogu, szkoda trochę że kanalie które miały pilnować rozkradły...

  OdpowiedzUsuń
 18. Współczuje Egipcjanom, jak patrzę na dzisiejsze zdjęcia z Egiptu to przypominają mi się zdjęcia z naszego stanu wojennego na początku lat 80, wypisz wymaluj..

  OdpowiedzUsuń
 19. gadasz od rzeczy Pedros1428... wielu Koptów czuje się spadkobiercami tamtej kultury, a w dodatku płynie w nich krew Starożytnych Egipcjan

  OdpowiedzUsuń
 20. dobrze, że ludzie są głupi i wolą ukraść złoto (choć szkoda by było, jakby zostało przetopine na łańcuszki), niż dokumentację znaleziska.

  OdpowiedzUsuń
 21. Piramid raczej nie zniszczą:-)przypomnę ze z 7 cudów świata zostały właśnie tylko piramidy reszta została zniszczona-najwięcej przez chrześcijan-świątynia Artemidy,Halikarnas i posag zeusa w Olimpii.

  OdpowiedzUsuń
 22. Gratuluję internałtom, którzy przespali lekcje historii i nie oglądają
  nawet
  Discovery. To co się tam dzieje jest straszną tragedią dla tych
  ludzi, a to co się stało w Muzeum jest tragedią dla całego Świata.
  Jestem Egiptologię i pracuję w tam od kilku lat na wykopaliskach
  archeologicznych. Każda misja ma swoją dokumentacją u siebie,
  Egipcjanie dostają raporty i kopię inwentarzy. Nie da się
  studiować sztuki egipskiej ze, zdjęć i obrazków, często
  czarno-białych! Co do Koptów, to cudowni ludzie ale nie bardzo czują
  się spadkobiercami starożytnych. Większość świątyń właśnie Koptowie
  zamienili na kościoły przykładem może być tutaj Deir el-Bahari, gdzie
  prowadzą prace rekonstrukcyjne polscy archeolodzy.

  OdpowiedzUsuń
 23. Pogratulować komentującym jeśli uważają przedmioty jednej z najstarszych i największych cywilizacji jako "nikomu niepotrzebne artefakty przeszłości". Pozdrawiam serdecznie i proponuje zdemontowanie i przerobienie na surowce wtórne Wawelu, Malborka, Wielkiego Chińskiego Muru, Piramid,Bazyliki św. Piotra oraz meczetu Hagia Sophia,o prawie bym zapomniał o Akropolu.Bo przecież po co to komu? Stoi tylko, do niczego tak naprawdę nie służy, a podczas tego pracowali i ginęli niewolnicy! (straszne) Najlepiej z tych materiałów zbudujmy wielkie centrum handlowe!
  Ludzie co się z wami dzieje?

  OdpowiedzUsuń
 24. oryginały juz dawno podmieniono na kopie wiec nie przezywajcie

  OdpowiedzUsuń
 25. naprawde nie rozumiem tych ludzi po co to zniszczyli nic im to nie przyniosło tylko udowodnili że nie zależy im na własnej kulturze

  OdpowiedzUsuń
 26. jak nie którzy ludzie szanują to co mają niszcząc to i jaszcze coś egipt to nie jest stara spuścizna jak ktoś to nazwał tylko wielki zabytek dla całego świata też i dla mnie i napewno orginałów nie podmieniono na kopie

  OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.