Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 5 października 2010

Miliardowe Inwestycje Chin w Grecji.

Nieoczekiwany deszcze pieniędzy może spłynąć na pogrążona w kryzysie Grecję.
A ma to związek z wizyta chińskiego premiera Wen Jiabao w Grecji. W ostatnia sobotę chiński premier zapowiedział ze Chiny maja zamiar zainwestować w Grecji w grecka flotę handlowa  5 miliardów dolarów.
Jeszcze tego samego dnia obie strony grecka i chińska podpisały dwustronne umowy gospodarcze oraz umowę związana z wymiana kulturalna w latach 2011-2013 pomiędzy oboma państwami.
Dzieki wielomiliardowym Funduszom Pomocowym z Chin Greccy Armatorzy uzyskają możliwość zakupu w Chinach okrętów dla greckiej floty handlowej ,mowa tu o  dwóch frachtowcach o wartości 111 milionów dolarów oraz 84,5 miliona dolarów  oraz tankowca  wartego 75 milionów dolarów. Poza tym rząd Chin zobowiązał się do zakupu greckich obligacji.
W czasie wizyty chińskiego premiera w porcie handlowym w Pireusie zapowiedział on także powstanie tam ośrodków badawczych które przyczynia się do zmniejszenia zużycia energii oraz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych a przez to przysłużą  się do zmodernizowania tego portu.
Grecki portu w Pireusie jest ważnym punktem dla chińskiego eksportu na drodze do Europy.
Z kolei z Grecji do Chin wysyłane przez Pireus są oliwki oraz grecki marmur.
W niedziele w czasie wystąpienia w greckim parlamencie Wen Jiabao zapowiedział utworzenie stałych  połączeń  lotniczych pomiędzy  Grecja  a Chinami.
Wizyta tej rangi jest pierwsza od 24 lat pomiędzy oboma państwami a jak widać dla Chin Grecja staje się ważnym handlowym i politycznym przyczółkiem w UE.
W Grecji chińska delegacja przebywać będzie do poniedziałku.
Kolejnymi krajami jakie odwiedzi chiński premier jest Belgia, Włochy i Turcja.

link:
http://bazonline.ch/ausland/europa/China-setzt-von-Piraeus-aus-zum-grossen-Sprung-nach-Europa-an/story/25464104

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.