Łączna liczba wyświetleń

piątek, 22 października 2010

Nadzieja dla Wyznawców Prawosławia w Turcji.

Pierwszy raz od ponad 88 lat Prawosławni Chrześcijanie w Turcji uzyskali możliwość odprawienia nabożeństwa w historycznym klasztorze w Sumela kolo miasta Trabzon w północno-wschodniej Turcji.
Pozwolenie na zorganizowanie mszy w obrządku grecko-prawosławnym wydało   tureckie Ministerstwo Kultury. Niestety pozwolenie wydane w maju tego roku obejmuje tylko zgodę na przeprowadzenie tylko jednej mszy w roku, dnia 15 sierpnia w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
W uroczystej mszy uczestniczył Prawosławny Patriarcha Konstantynopola Bartholomäus I  oraz 2 500 wiernych wyznania Prawosławnego w tym wielu którzy przybyli specjalnie na te uroczystość z Rosji, Gruzji oraz Grecji.
Wiernych w czasie nabożeństwa było tak wielu ze nie wszyscy byli w stanie się zmieścić wewnątrz klasztoru.
Dla pozostałych wiernych msze transmitowano na telebimach  na zewnątrz.
Klasztor Sumela zbudowany na rozkaz Cesarza Bizantyjskiego Anastasiosa w 500 roku  był przez setki lat miejscem pielgrzymek dla wyznawców Prawosławia.
Po założeniu Republiki Tureckiej, w 1923 roku  Klasztor Sumela został zamieniony w muzeum i od tego czasu zabroniono tam Chrześcijanom odprawiać nabożeństw w swoim obrządku.
Patriarcha Bartholomus I jak główny przedstawiciel ponad 250 milionów Wyznawców Prawosławia na Swiecie podziękował władzom Turcji za ten gest.
Niestety przeciwko zgodzie na msze w klasztorze protestowali  tureccy nacjonaliści.

Historia odcisnęła straszliwe piętno na stosunkach  Turecko-Greckich.
W większości od ponad tysiąca lat są one nacechowane pasmem wojen pomiędzy Cesarstwem Bizantyjskim a Turcja a po upadku Konstantynopola w 1453 Grecy na kilkaset lat znaleźli się pod straszliwa okupacji Imperium Osmańskiego. 
Także w XX wieku w wyniku wojny pomiędzy oboma krajami w latach 1920-1922 wymordowanych zostało dziesiątki tysięcy Greków. Rzad Grecji zarzuca Turcji ludobójstwo.
Jak szacują sami Grecy wymordowanych wtedy zostało  około  350 tysięcy  Greków .
Po klęsce Grecji oba kraje zawarły Traktat w Lozannie 1923 obie strony zobowiązały się do wymiany swoich mniejszość zamieszkujących oba kraje. W czasie przesiedleń ludności cywilnej  dochodziło wówczas  do tragicznych pogromów .
Grecki Patriarcha ma dziś nadzieje ze gest rządu Turcji przyczyni się do normalizacji stosunków pomiędzy oboma państwami.
W Turcji żyje obecnie tylko 2 tysiące wyznawców Prawosławia.

Cieszą takie gesty ze strony muzułmanów , to bardzo rzadkie przypadki mimo ze do normalności  jeszcze bardzo daleka droga. Gdyż  pozwolenie na tylko jedna msze w roku dla wyznawców mniejszości religijnych to naprawdę bardzo niewiele.
Warto zauważyć jak ogromne dysproporcje występują  w traktowaniu mniejszości islamskiej tu w Europie oraz Chrześcijan  w krajach muzułmańskich.
Muzułmanie  korzystają w Europie z pełni  swych Praw, już  dla niewielkich grup imigrantów wydawane są często zgody na  budowę meczetów i domów  religijnych i to  natychmiast gdy tego zażądają.
Często nie pytając przy tym o zgodę mieszkańców mieszkających w pobliżu.
A tymczasem Chrześcijanie w krajach islamskich w dalszym ciągu są prześladowani i dyskryminowani za swa wiarę.


link:
http://www.badische-zeitung.de/ausland-1/hoffnung-fuer-die-orthodoxe-kirche--34306946.html

Klasztor Sumela w Turcji
http://en.wikipedia.org/wiki/S%C3%BCmela_Monastery

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.