Łączna liczba wyświetleń

środa, 15 września 2010

Czarny scenariusz dla Rosji.

Rosyjski ekspert do spraw międzynarodowych Alexander Dynkin uważa ze Rosji grozi gwałtowny spadek znaczenia na arenie międzynarodowej  i to już w ciągu najbliższych 20 lat.
Jakby tego było mało Rosji jako państwu grozi także "Super-terroryzm" czyli seria stałych  konfliktów  regionalnych  na południowych  rubieżach  Rosji także  z udziałem  miedzynarodowych grup terrorystycznych.
Należy się także liczyć z tym ze może dochodzić w następstwie tego do licznych zamachów terrorystycznych które mogą być przerażające w skutkach i o dużej liczbie potencjalnych ofiar.
Alexandr Dynkin jest Dyrektorem Instytutu Gospodarki Międzynarodowej oraz Stosunków Międzynarodowych przy Rosyjskiej Akademii Nauk i we wtorek 14 września  przedstawil wyklad w czasie posiedzenia ekspertow przy Radzie Bezpieczenstwa Rosji.
Z wykładu Dynkina jasno wynika ze Stany Zjednoczone Ameryki jeszcze przez długie lata utrzymają w dziedzinie gospodarczej i militarnej status hegemona w Światowej polityce.
Tuz za USA utworzył się drugi poziom w globalnej hierarchii i w chwili obecnej znajdują się na nim Unia Europejska oraz Chiny.
Na trzecim poziomie w hierarchii  znajduja  sie regionalne potegi takie jak Niemcy, Japonia, Indie i Brazylia.
Możliwe ze w przyszłości dołącza do tego grona Korea Poludniowa, Turcja czy Republika Południowej Afryki.
Zdaniem Dynkina Rosja dzieki posiadaniu broni jadrowej oraz posiadaniu zaawansowanej technologii rakietowej oraz sporemu potencjalowi naukowemu należy  do drugiego poziomu w światowej  hierarchii.
Ale niestety pozostałe  parametry już nie są tak korzystne i  groza  tym ze Rosja do  2030 roku najprawdopodobniej zostanie zdegradowana do trzeciej grupy w tej hierarchii.
Według niego najpoważniejszymi problemami ówczesnej Rosji oprócz wspomnianego już "Super-terroryzmu" i możliwych konfliktów regionalnych na południowych rubieżach ( "miękkie podbrzusze" Rosji ) można zaliczyć katastrofalna sytuacje demograficzna w tym kraju, spore niedociągnięcia w infrastrukturze oraz zacofaniu technologicznemu.
Juz teraz ocenia sie ze w ciagu 20 lat liczba ludności  w wieku produkcyjnym w Rosji zmniejszy się  o 20 milionów  osób . Obecnie liczba osób  w wieku produkcyjnym wynosi około   90 milionów .
A to oznacza spadek o 18 procent. Sa to gigantyczne liczby nawet jak na tak duży kraj jak Rosja.
To spowoduje spore zmniejszenie  możliwości gospodarczych Rosji, spadek stopy życiowej w tym kraju oraz ograniczenia w programach socjalnych oraz niższe pensje, renty i emerytury
Jak oceniają eksperci władze Rosji aby temu przeciwdziałać będą zmuszone do szeregu niepopularnych działań, od wydłużenia dnia pracy przez podniesienie wieku emerytalnego oraz co jest szczególnie niepopularne w Rosji do szerszego otwarcia tego kraju dla imigrantów.
O skali zjawiska niech świadczy fakt ze Rosja będzie potrzebowała 25 milionów imigrantów aby zniwelować niekorzystne i katastrofalne trendy demograficzne.

link:
http://de.rian.ru/politics/20100914/257277576.html
http://de.rian.ru/business/20100630/126923771.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.