Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 9 września 2010

Nowe Panstwo w Afryce Wschodniej ?

Amerykanie chcą podziału Sudanu.

Amerykanska minister spraw zagranicznych Hilary Clinton nazwala Sudan "tykająca bomba zegarowa".
Poludniowa cześć Sudanu powinna jak najszybciej ogłosić niepodległość. Ale niestety nie jest to prosta sprawa.

Na kilka miesięcy przed planowanym na styczeń 2011 roku referendum na temat ogłoszenia niepodległości przez Sudan południowy USA sa zaniepokojone nad możliwymi konsekwencjami tego
glosowania.
Hilary Clinton wezwała w rozmowie telefonicznej wiceprezydenta Sudanu Ali Osmana Taha i politycznego szefa autonomicznego południa Salva Kiir do dalszej realizacji porozumienia pokojowego i przygotowań do zaplanowanego na  9 stycznia 2010 referendum.

Także prezydent USA Barack Obama przywiązuje ostatnio duza uwagę do tego co się dzieje w Sudanie.
Jak stwierdziła ostatnio ambasador USA przy ONZ , Barack Obama zamierza wziasc udział 24 grudnia tego roku  w sesji ONZ na temat sytuacji w Sudanie.

Stany Zjednoczone sa zaniepokojone tym jaka będzie reakcja Sudanu na prawdopodobne ogłoszenie niepodległości przez południowe prowincje tego kraju.

Sporym problemem może być także podział złóż ropy naftowej w tym kraju a USA ma nadzieje ze wspólnie z Unia Afrykańska, RPA, Wielka Brytania i Norwegia  uda się znaleźć rozwiązanie tego problemu a obie strony sporu pojda na kompromis w tej sprawie.

Planowane referendum jest jednym z etapów rozpoczętego w 2005 roku  procesu pokojowego pomiędzy północna islamska częścią Sudanu a jego południowa częścią  zamieszkana w większości przez Chrześcijan.
W konflikcie tym jak do tej pory śmierć poniosły 2 miliony osób a 4 miliony zostały zmuszone do ucieczki.

Należało by sobie postawić na końcu pytanie czy ostatnie mocne zaangażowanie polityczne  USA w Sudanie nie jest spowodowane wzmożoną chińską aktywnością gospodarcza w tym rejonie Afryki.

źródło: 


http://bazonline.ch/ausland/naher-osten-und-afrika/USA-wollen-Sudan-teilen/story/21974757

1 komentarz:

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.