Łączna liczba wyświetleń

środa, 15 września 2010

Kolejni irańscy dyplomaci nie chcą wracać do domu.

Coraz więcej  irańskich dyplomatów nie ma zamiaru wracać po skończonej służbie dyplomatycznej za granica  do Iranu.
Jak donosi we wtorek irańska opozycyjna strona internetowa Balatarin doradca prasowy irańskiej ambasady w Brukseli (w Belgii ) Farzad Farhangiyan opuścił siedzibę ambasady irańskiej  i poprosił o udzieleniu mu azylu politycznego w Europie.
Jak donoszą media Farhangiyan swoja  rezygnacja  ze służby dyplomatycznej  chciał wesprzeć dążenia Narodu Irańskiego(Perskiego) na drodze do Wolności oraz wesprzeć  takie wartości jak Wolność Słowa czy Wolność Swobodnej Wypowiedzi. Chciał także zaprotestować przeciwko działaniu politycznego reżimu w Teheranie.
Farhangiyan przepracował w irańskim ministerstwie spraw zagranicznych jako dyplomata 23 lata  i chce podobnie jak jego irański  kolega  Mohammadreza Heidari   pracujący w ambasadzie w Oslo  poprosić urzędników o azyl polityczny.
Norwegia przyznała już w lutym 2010 azyl polityczny bylem konsulowi generalnemu w Ambasadzie Iranu w Oslo Heidari emu po tym jak głośno protestował on przeciwko brutalnemu stłumieniu protestów opozycji w Iranie w 2009 roku przez reżim ajatollahów.
Heidari napisał we wniosku o azyl ze bal się o swoje życie w razie powrotu do Iranu.

Według zachodnich mediów i opozycji irańskiej kolejnym dyplomata  który postanowił nie wracać do Iranu jest
doradca ekonomiczny Ambasady Iranu w Helsinkach (Finlandia)  Hussein Alizade który poprosił o przyznanie mu azylu politycznego w Finlandii. Chce w ten sposób zaprotestować przeciwko  reelekcji urzędującego prezydenta Iranu Mahmuda Ahmadineżada i przeciwko działaniom władz irańskich wobec zwolenników opozycji po wyborach. 
Teheran tych informacji nie potwierdził. Rzecznik irańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ramin Mehmanparast stwierdził tylko ze Alizade pod koniec sierpnia  zakończył swoja służbę dyplomatyczna a powody jego decyzji o pozostaniu w Finlandii po zakończeniu służby będą  wyjaśniane. 

link:
http://de.rian.ru/politics/20100914/257276431.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.